Wszystkie artykuły

Winnice włoskie rozciągają się dzisiaj na powierzchni około 700 000 ha (10% wszystkich winnic na świecie). 30 000 ha winnic położonych na terenie całego kraju zajmuje się produkcją ekologiczną. Włochy to ponad 200 oficjalnych obszarów produkcji wina i 2 miliony producentów – witamy w kraju różnorodności.

Historia winnic w Langwedocji sięga jeszcze czasów starożytnej Grecji. To Grecy w V wieku p.n.e. pierwsi zasadzili tam krzewy winne. Uprawa winorośli rozwijała się w czasach rzymskich. Wtedy też wino z Langwedocji eksportowane było do Grecji, na wybrzeża Turcji i do Egiptu.

Pierwsze informacje na temat uprawy winorośli na terenie obecnych Niemiec – na lewym brzegu Renu i w dolinie Mozeli – pochodzą z II wieku naszej ery.
Niemieckie winnice, zajmujące obecnie powierzchnię ponad 100 000 hektarów, są dziesiątym co do wielkości producentem wina na świecie.

Gruzja uważana jest za kolebkę winiarstwa światowego. Historia gruzińskiego wina
liczy sobie ponad 8 000 lat.
W kilku częściach kraju odnaleziono ślady uprawy winorośli i winiarstwa pochodzące
aż z VI wieku p.n.e.

Portugalskie winnice obejmują dzisiaj 204 000 hektarów ziemi obsadzonej krzewami winnymi. To jedenasty co do wielkości największy teren uprawy winorośli na świecie i czwarty co do wielkości w Europie, zaraz po Hiszpanii, Francji i Włoszech.

Bezpośredni wpływ na historię winiarstwa w Burgundii wywarli mnisi kościoła rzymskokatolickiego. To Benedyktyni byli pierwszymi rzeczywistymi właścicielami burgundzkich winnic. Zaczęli kupować tereny obsadzone winoroślą już od 910 roku, sukcesywnie, przez kolejne stulecia, dokupując co raz więcej ziemi.

Początków chilijskich winnic trzeba szukać kilka wieków temu. To hiszpańscy konkwisadorzy zapoczątkowali uprawę winorośli około połowy XVI wieku. To oni przywieźli pierwsze szczepy krzewów winnych i posadzili je w Chile. Klimat panujący w Chile jest bardzo korzystny i sprzyja uprawie winorośli.

W połowie XVII wieku Holendrzy zakładają Kapsztad, służący jako stacja zaopatrzeniowa Holederskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej w drodze do Indii. Miejsce jest wprost idealne, klimat zbliżony do tego panującego w regionie Bordeaux – będzie to sprzyjać rozwojowi hodowli winorośli. Już Jan van Riebeeck, pierwszy dowódca placówki w Kapsztadzie postanawia zasadzić w Afryce Południowej winorośl. Ale to drugi gubernator, pasjonat wina i winorośli, zał

Pierwsze amfory do wina znalezione w regionie datowane są na 56 rok przed naszą erą. Historia lokalnej uprawy winorośli zaczyna się od karczowania, położonego wokół Saint-Émilion lasu, po to by posadzić tam pierwsze sadzonki krzewów winnych.