
Region Langwedocja-Roussillon, podzielony na cztery departamenty, jest jednym z najstarszych służących do uprawy winorośli we Francji. Pierwsze plantacje winorośli uprawiane były przez Greków i sięgają starożytności. Langwedocja jest największym obszarem winiarskim na świecie, w którym powierzchnia przeznaczona na uprawę winorośli zajmuję aż 298 hektarów.
W regionie panuje bardzo sprzyjający klimat śródziemnomorski (gorące i suche lata, niewielkie opady). W XX wieku jego wina cieszyły się złą opinią, dopiero sadzenie szlachetniejszych odmian winorośli w latach 80. (syrah, grenache noir, merlot, cabernet-sauvignon) zmieniło sytuację.
Dziś doskonale znane apelacje takie jak Collioure, Côtes-du-Roussillon, Languedoc, Corbières oraz Minervois rywalizują bez mrugnięcia okiem ze swoimi rodakami z Bordeaux czy Burgundii. W wersji czerwonej oferują nektary, które są zarówno mocne, jak i strukturalne, z wyraźnymi aromatami czerwonych owoców.
Region cieszy się opinią francuskiego Nowego Świata. Wielu producentów poszerza swój wybór trunków o wina Vins de Pays, odchodząc w tym momencie od wąskich przepisów związanych z produkcją win kategorii AC. Przychylają się również do produkcji win jednoszczepowych ( vins de cepage) co w całej Francji cieszy się dużą niechęcią.
Na chwilę obecną region słynie w dużej mierze z win czerwonych. Ich produkcja sięga aż 80% wszystkich winnic. Szczepy wykorzystywane to Mourvedre, Grenache, Syrah, Cinsault, Carignan, Merlot oraz Cabernet Sauvignon. Pozostałe 20% to wina białe, w których do produkcji stosuje się winorośle takie jak Chardonnay, Viognier, Roussanne, Marsanne oraz Rolle (Vermentino).
W samej części Roussillon powstaje słynne Vins Doux Naturels. Ten wyjątkowy trunek nie jest zaliczony do kategorii słodkich win, ponieważ wcześniej niż przy produkcji dodaje się do niego porto co znacznie wzbogaca aromaty i tworzy go niepowtarzalnym.
Langwedocja dowiodła, że jest w stanie konkurować na wielu płaszczyznach. Jest w stanie produkować wyborne, pełne elegancji i poważne wina w stylu francuskim jak również dorównać producentom z Nowego Świata.